keskiviikko 10. lokakuuta 2012

Miljoonan käynnin arpajaiset



Muistattekos kun perjantaina, 18. kesäkuuta vuonna 2010 menin lupaamaan, että jos blogimme joskus yltää miljoonaan käyntiin niin sitten on arpajaisten paikka?

No niin siinä nyt sitten kävi, että on lupausten lunastamisen aika. Viime viikonloppuna mittariin kilahti miljoona visiittiä. Uskomaton juttu.




Ei kai tähän nyt voi noin valtavan lukeman edessä muutakun todeta, että paljon on bittiä virrannut meidänkin keittiöstä maailmalle. Ja nöyränä täytyy todeta, että kyllä blogin tekevät sen lukijat. Miten monta kertaa tässä näppiksellä olen ilahtunut ja liikuttunut teidän kommenteistanne.  Ja kun ihan rehellinen olen, bloggaajan arkea on tietysti myös tuskastuminenkin kirjoittamattomien tekstien äärellä kun mikään ei toimi.


Viimeisin vuosi on ollut ainakin itselleni hyvin ainutlaatuista aikaa ja jotenkin tuntuu, että se on kulunut nopeammin kuin osaan edes ymmärtää. Aina ei ole ollut aikaa kirjoittaa ja varmaan ruuissakin on tänä vuonna ollut paljon enemmän helppoja, joko uuniin unohdettavia pitkän haudutuksen ruokia tai sitten simppeleitä, nopeasti valmistuvia ruokia. Mutta kokeilunhalu ei ole kadonnut mihinkään. Elämä on liian lyhyt, että malttaisi aina syödä samaa, sanon mä ja minun lisäkseni myös muuan Jamie O. Ja tietenkään ei pidä unohtaa pientä apukokkia, jonka kovin, kovin kerkeäväiset pienet kädet ovat ehtineet joka paikkaan. Tietysti äidin kanssa pitää kokata ja koko alalaatikoissa asuva välineistö on inventoitava joka ikinen kerta kun äiti kokkaa. Usein on inventoitu myös raaka-ainepuoli; jääkaapin vihanneslaatikosta löytyi omppuja ja porkkanoita ja kuiva-ainekaapin yllätyksiin kuuluivat riisit, cous-cous ja eilen mannasuurimot jotka ovat Ihan Parhaita lattialle levitettyinä. Kyllä näissä apukokin projekteissakin olisi ainesta yhteen blogiin, mutta ainakin niissä riittää äidille muisteltavaa sitten niiden vanhuuspäivien iloksi ;)

Pienen miehen ihka ensimmäinen synttärikakku oli lime-valkosuklaa-mansikkajuustokakku
Ja kun vauvan kanssa on kotosalla majaillut, blogimaailma on tarjonnut ihan korvaamattoman arvokkaan harrastuksen. Muiden blogeista olen kalastellut vinkkejä nopeisiin lounaisiin ja oman blogin kommenteista on ollut ihanaa lukea paitsi kannustusta myös hyviä vinkkejä - niin ruokiin kuin vauvan kanssa touhuamiseen.

Ja kun siten tajusin, että nämä arpajaisethan ovat jo ihan ovella, aloin miettiä miten minä tahtoisin lukijoitani kiittää tästä jo yllättävän pitkäksi venyneestä blogitaipaleesta:) Tulin siihen tulokseen, että haluaisin antaa palkinnoiksi jotain sellaista, mistä itse pidän ja mitä arvostan omassa keittiössäni. Valintakriteerinä oli myös, että sen olisi oltava sellainen tuote tai palvelu, jota itse ihan oikeasti käytän koko ajan ja jatkuvasti.  Ja sitten tartuin puhelimeen ja rohkeasti soitin muutamaan paikkaan kysyen haluaisivatko omien suosikkituotteideni edustajat tulla mukaan näihin arpajaisiin. Ja niin siinä kävi, että jokainen soitto tuotti tulosta.

Decanterille soitin, koska meillä on ihan himmeä määrä sieltä hankittuja tai heidän edustamiensa merkkien keittiötavaroja.  Lisäksi tykkään viini - lehdestä, joka kuuluu saman talon tuotteisiin.


Lehden resepteistä osa on jäänyt klassikoiksi meidän keittiöömme. Laadukkaista keittiökamoista voi nyt nostaa esiin vaikka sen alle kuukausi sitten ostamani omenasosemyllyn. Kävelin liikkeeseen, pyysin hyvää ja ystävällinen myyjä kantoi sen eteeni. Ihana laite. Tai Riedelin viinilasit - on se ihan arjen luksusta kun kotona on kunnolliset viinilasit. Ja joo, viini maistuu erilaiselta, kun se on sille tarkoitetussa lasissa. Pieniä suuria juttuja, joita ei älyä arvostaa ennenkuin ne puuttuvat.



Decanterilta arvontaan annetaan voittajan valinnan mukaan joko Viini - lehden vuosikerta (74,90e) tai  Riedelin uutuustuote vesikarahvi (74e), johon voi tehdä vaikka maustettua vettä jääkaappiin.


Teema- astiat ovat aina moderneja

Iittalan astioita meillä käytetään joka ikinen päivä. Minä niiiiin tykkään käytännöllisistä kipoista; sellaisista joita voi pestä koneessa, laittaa uuniin ja sekoittaa keskenään miten huvittaa. Astiakaappi on täynnä iittalaa ja arabiaa. Ja sekoittelen eri sarjoja ihan vapautuneesti.


Mikä parasta, riippumatta siitä, katanko pöytään teemaa ja runoja vai kokoja ja teemaa, kastehelmeä ja kartiota vai muumikuppeja ja origoa, aina näyttää kivalta. Ja laadukas astia kestää; ensimmäiset Iittalan astiani sain monen muun tavoin ylppärilahjaksi ja ostin opiskeluaikana (varmaan kohta lähemmäs 20v sitten) ja ne ovat jokapäiväisessä käytössä edelleen. Eikä minua tietysti haittaa, että Iittala on suomessa toimiva yritys.

Iittalalta lähdettiin mukaan arvontaan 2 mukin tuotepaketilla, jossa voittaja voi itse määrätä, mitkä kaksi iittalan Sarjaton- uutuusmukia haluaa. Mukaan tulee vielä lautasliinapaketti.

Ja kun asioimme ruokakaupassa, meille on tosi tärkeää, että liha- ja kalatiskillä on osaavaa henkilökuntaa. Minulle on kyllä tärkeä kaupanvalintakriteeri, että tuotteet ovat tuoreita ja niiden valmistukseen saa vinkkejä. K- kauppojen lihatiski on yleensä hyvä ja lähellä. Eikä tietysti haittaa, että Sellon Citymarketissa on niin paljon erikoistuotteita; upea juustotiski, kattava hevi-puoli ja usein saatavana lähi- ja pientuottajien tuotteita. Lähikauppamme K-Ravioli taas yllättää usein positiivisesti; vaikkei pienessä liikkeessä tietenkään voi olla koko maailmaa ostettavana, niin joka päivä liha/kalapuolella löytyy jotain, mikä on tuoretta ja hyvää.

fenkolia, mozzarellaa, oliiveita
Pirkka - tuoremozzarella on kestosuosikkini

K- ryhmän ketjutuotteissa etenkin ne harmaat Pirkka - tuotteet päätyvät tosi usein kärryyn; meillä on yleensä aina jääkaapissa sarjan kuivattuja kirsikkatomaatteja, sitä ihanaa tuoremozzarellaa ja kuivakaapissa pappardellea, jota ei muuten tahdo löytää edes mistään muualta. Uutena juttuna tämä vauvan kanssa eläminen on tuonut meidän pakkaseemme ne pirkan itämaisia ruokia sisältävät mikrotettavat kuutiot. V löysi ne kaupasta ja osti alunperin itselleen töihin hätävararuuaksi. Vaikken yleensä ikinä syö valmisruokia, niin noista on tullut useamman lounaan pelastaja. Kestävät mikrotuksen hienosti ja niitä syö mielellään.



Soitto Keskolle antoi arvontaan mukaan 50,- lahjakortin jonka voittaja voi sitten käyttää itselleen sopivissa K-ryhmän liikkeissä.  

Joten tervetuloa kaikki osallistumaan tämän blogin historian toisiin arpajaisiin! Osallistua voit jättämällä puumerkkisi tämän postauksen kommenttilootaan. Ja mielellään kuulisimme muistojanne tähän blogiin liittyen; liittyykö blogiin jokin hassu sattumus omasta elämästäsi tai onko jokin erityinen juttu jäänyt mieleen. Muutakin palautetta saa toki jättää, kuten aina :) Kommenttiareena on siis vapaa ja jokainen kommentin jättänyt osallistuu arvontaan. Muistakaa muuten laittaa kommenttiinne jokin nimimerkki, jonka voin sitten raapustaa arpalippuun. Arvonta suoritetaan juhlallisesti lauantaina, 20.10.2012.

Kiitokset siis kaikille teille ihanille lukijoillemme näin sanallisesti ja arpaonnen suosiessa myös vähän konkreettisemminkin:) Ja suurkiitokset myös palkintojen lahjoittajille - mahtavaa, että lähditte mukaan! Joten ei muutakun onnea matkaan ja osallistumisia kehiin!



167 kommenttia:

  1. Mahtavasti onnea todella hienon kävijämäärän johdosta;olet sen ansainnut:)
    Ja mukana tietysti arvonnassa.....

    VastaaPoista
  2. Kiitos mahtavasta bligista, olette joka klikkauksen ansainneet! :)

    VastaaPoista
  3. Onnea huikeasta miljoonan kävijän rajapyykistä! :)

    Olen seuraillut blogia ihan alusta saakka ja on ollut upeata päästä tutustumaan myös kokkaajiin blogin takana. Jatkakaa samaan malliin, mukavia tekstejä on ilo lukea ja kauniit kuvat ovat ilo silmälle!

    Omassa blogissa on pian sama rajapyykki edessä, niin se aika ja kävijät vaan hujahtaa!

    terveisin Hanna

    VastaaPoista
  4. Onnittelut täältäkin. Kauan olen blogia seurannut, ja antoisaa onkin ollut nimenomaan eri vaiheiden ja etenemissuuntien seuraaminen. :) Aina ilo lukea!

    VastaaPoista
  5. Paljon onnea kokkaaville siskoille! Miljoona on mahtava luku! Eipä ajatellut tällaisia numeroita silloin kun aloititte reseptien kanssa :)

    VastaaPoista
  6. Onnea saavutuksenne johdosta blogille! Arvonnassa mukana...

    VastaaPoista
  7. Onnea mielettömästä kävijämäärästä, jonka takana on huiman monta blogin eteen käytettyä tuntia. Jos blogi ei olisi näin mielettömän huippu, ei lukijoitakaan olisi näin valtavasti, muista se! Lähetän sinne miljoona miljooona miljoooona virtuaaalista ruusua!

    Oli ihana tavata Kellohallilla ja saada myös blogillesi kasvot! (Tai kasvot sille, ken tätä ihanaista blogia päivittelee ruudun siellä puolen.)

    VastaaPoista
  8. Hurjasti onnitteluja hurrrjasta kävijämäärästä! Omassa blogissa vielä aika paljon matkaa tuohon lukuun... :)

    Mukavia juttuja, reseptejä ja tunnelmia aina teillä!

    Katsotaan tärppääkö arpaonni...

    VastaaPoista
  9. Teidän bloginne on ainutlaatuinen; sisarusten juttuja on kiva seurata, vaikka Nelle pääasiallisesti onkin se enemmän postaava osapuoli. Olen oppinut tämän blogin äärellä monta asiaa ja etenkin saanut täältä rohkeutta kokeilla juttuja ihan fiilispohjalta omassa keittiössä.

    Ja oottehan te nyt kasvotustenkin tavattuna aivan valloittava parivaljakko <3

    VastaaPoista
  10. Onnea huikeasta kävijämäärästä ja mittavasta työurakasta :). Olette ihan kokkaavan blogistanian kärkeä!

    VastaaPoista
  11. Hirmuinen määrä kävijöitä, valtavasti onnea! Mukana arvonnassa, josko onni suosisi!

    VastaaPoista
  12. Isosti onnea suuresta luvusta. Iso luku, mutta onhan sitä itsekin tullut tehtyä reipas määrä vierailuja tälle sivustolle historian aikana. Ja kokattuakin on tullut ohjeita useampaan kertaan ja suositeltua sivustoa myös kavereille.

    -RiikkaSt

    VastaaPoista
  13. Psljon onnes kävijämäärästä, ihailtava lukema! Ja arvonnassa mukana!

    VastaaPoista
  14. Huima määrä kävijöitä, mutta eipä tuo ihmekään, sillä niin mainio blogi teillä on! Onnittelut siis! :)

    En tiedä olenko ennen kommentoinut, mutta tällaisen merkkipaalun saavuttamisen kunniaksi (ja tietty arvonnan ;) ) on kommentoitava. Meidän keittiössä on kokkailtu teidän inspiroimana vaikka mitä ja tutustuttu myös uusiin raaka-aineisiin, esimerkiksi belugalinsseihin ja kurpitsaan.

    Jenny

    VastaaPoista
  15. Aivan mahtava luku! Ja samaan tyyliin, rennosti kirjoitellen, jatkakaa :)
    Heidi

    VastaaPoista
  16. Onnea täältäkin! Hillitön luku ja mahtava saavutus!

    VastaaPoista
  17. Wau! Miljoona kävijää on ihan tosi paljon :) Mutta olette kyllä ansainneet jokaisen. Minä olen tällainen aloitteleva kokki ja olen teiltä saanut muutaman tosi hyvän vakioreseptin käyttööni. Ihanaa tehdä ruokaa, josta varmasti tietää sen olevan tosi hyvää. Toisaalta täältä on mukavaa hakea inspiraatiota ja ideoita vaikkei aina niitä reseptejä pystyisikään toteuttamaan. Ja pidän siitä erittäin paljon että käytätte kaikkia erilaisia ruhonosia.

    VastaaPoista
  18. Onnea kävijämäärästä! Olen ihan uusi blogisi lukija. Ihania värikkäitä kuvia sinulla täällä. Upeat palkinnot, joten arvonnassa mukana :)

    VastaaPoista
  19. Jes, noin paljon kävijöitä, onnea!
    Toivottavasti osuis arpa minulle :)

    VastaaPoista
  20. Tosi hieno juttu, aivan valtava määrä kyllä kävijöitä!!
    Kiitokset, että jaksatte inspiroida ja viihdyttää :)

    VastaaPoista
  21. Oi vitsit, miljoona kävijää on paljon! Onnittelut rajapyykin ylittämisestä! :)

    VastaaPoista
  22. Loistavaa!! Kiva idea taas. Onnittelut. R

    VastaaPoista
  23. Luulisi jo mittarinkin käyvän kuumana, kun miljoona on mittarissa :D Onnea paljon!

    VastaaPoista
  24. Onnea miljoonasta.
    Blogianne on ilo lukea.
    ~jemmiina~

    VastaaPoista
  25. Palaan tähän blogiin aina tarkistamaan sen silkkisen focaccian ohjeen... Vaikka muistan sen ulkoa, se kuva savimaisesta taikinasta on niin söötti. :)

    ninam

    VastaaPoista
  26. Onnittelut Nelle! Olen seurannut blogia varmaan alusta asti. Ihastuin jo alussa vuolaaseen kirjoitustyyliisi ja runsaisiin kuviin. Erikoista on sekin, että kehittelet itse uusia makuja ja maustat omaperäisesti. Juttujasi seuraa kuin seikkailua:)

    Iloista syksyä siskoille!

    VastaaPoista
  27. Vasta vähän aikaa sitten löysin tämän blogin, mutta sitä on kyllä ollut kiva seurailla! Ja onnea suuren kävijämäärän johdosta!

    VastaaPoista
  28. Onnea, onnea miljoona kiloa!
    syysterveisin Omenamintun Hannele

    VastaaPoista
  29. Tutustuin blogiisi noin vuosi sitten ja nopeasti jäin koukkuun. Yksittäisistä jutuista mieleen on jäänyt mm. Porto Santon hauki ja lisäksi ne ihanat kuvat, joissa jälkkärissä oli ketunleipää.

    Ihailen monipuolisuuttasi ja sitä, että näinkin pitkän taipaleen jälkeen uudistut koko ajan.

    Onnea mahtavasta määrästä lukijoita! Ja ihanat arvontapalkinnot, kaikki myös omia suosikkejani.

    VastaaPoista
  30. Heippa! Olen lukenut blogiasi varmaan kohta jo parin vuoden verran, välillä vähemmän ja välillä enemmän. En itse oikein kokkaa, tai siis kokkaan, mutta lähinnä hernekeittoa ja riisiä+soijarouhetta ym. nopeaa&halpaa opiskelijakamaa. Mutta olen suuuuri hyvän ruoan ystävä, ja teidän pesueen kokkaus+siitä syntyvät kuvat ja tarinat toimivat mahtavana kotiruoan korvikkeena. Ja ehkä jopa ihan vähän motivoivat valmistumiseenkin - sitten kun saan gradun kasaan ja kenties jotain Oikeita Töitä, niin mullakin on varaa kokkailla kaikkea ihanaa maukasta! Tai edes hommata kunnon jääkaappi. Tai pakastin. Tai kunnon kattiloita, pannuja, edes kunnollinen keittolautanen, hehe. Siskot kokkaa-blogi toimii minulla vähän myös apuna koti-ikävään: lapsuudenkotona kokataan paljon mutta opiskelupaikkani on neljän tunnin matkan päässä ja visiitit aika harvassa nykyään. Mutta samanlaisia kommelluksia on aina meillä kotonakin, joku omituinen ruhonosa on jostain löytynyt, eikä kukaan oikein tiedä, mitä sille pitäis tehdä. Ja sitten selvitetään - usein tämä blogi toimii siinä apuna! No tulipas pitkä sepostus; lyhyesti sanottuna kiitos Nelle ihan huipusta blogista, se on minulle tärkeä. Ja onnea miljoonasta kävijästä!

    Terv. Annaliina

    VastaaPoista
  31. Onnea! Monet kerrat olen lukenut herkullisia reseptejä blogista ja aina vaan palaan uudelleen.

    Arvonnassa mukana Juhanna

    VastaaPoista
  32. Vaikka tämä onkin ruokablogi, niin silti lämpimimpiä ajatuksia herättää häät-postaus vuodelta 2010. Kirjoitus oli vain niin kaunis!

    Onnittelut rajapyykistä, on aina ollut ilo lukea!

    VastaaPoista
  33. Onnea saavutuksesta! Minulle bloginne tarjoaa arjen piristystä ja uusia ideoita ruoanlaittoon, kiitos siitä!

    Hanna

    VastaaPoista
  34. Upea määrä kävijöitä, eikä todellakaan mikään ihme! Tätä elämän makuista blogia on ollut aina ilo lukea ja pienen perheenjäsenen tuomat uudet tuulet ovat olleet oikein hauskoja:)
    Yksi lemppari resepteistä on ehdottomasti härän tahmahännät!

    VastaaPoista
  35. Hei ja valtavat onnittelut näin suuresta kävijämäärästä! Pakko tosin todeta, että onko tuo ihmekään näin laadukkaalla blogilla. :) Itse olen ollut puolet elämästäni kasvissyöjä, mutta siitä huolimatta jaksan tavailla kaikki reseptit ja luen suurella mielenkiinnolla ruokafaktoja, joista olen ihan mielenkiinnon puolesta ikikiitollinen, kun en asiasta ole mitään tiennyt, koska en ole liha-, kala- tai kanaruokaa ole koskaan valmistanut. Pidän myös suuresti noista pienten arkitarinoiden jakamisesta. :) Jatkakaa samaan malliin!

    - Kalypso

    VastaaPoista
  36. Tästä blogista löytyy aina kivoja reseptejä ja itsekin kokkaan usein siskon kanssa :)

    VastaaPoista
  37. Ensimmäistä kertaa eksyin tänne, aivan valtavan hieno blogi. Tule toistekin, ihan taatusti, Ja onnea miljoonasta. Miljardi seuraava tavoite?

    VastaaPoista
  38. Onnea kovasti hienosta saavutuksesta ja tosi kivasta blogista! Teidän postauksista tulee niin hyvälle tuulelle, kiitos kovasti siis ja jatkakaa samaan malliin :)

    VastaaPoista
  39. Onnea blogillesi, ihan huikea kävijämäärä! Mukana arvonnassa.

    VastaaPoista
  40. Lämpimät onnittelut! Täälläkin tulee käytyä kurkkailemassa.
    Ja arvonta tietysti:)

    VastaaPoista
  41. Täällä tulee käytyä aina silloin tällöin ideoita etsimässä. Ja kuvia katselee aina ilokseen :) Ja arvonta on hauska juttu, siinä mukana tietysti!

    VastaaPoista
  42. Onnea! Blogia olen lueskellut jo jonnin aikaa, ja joskus päätyy reseptejä ihan tekoon asti, tai ainakin haaveiluun! :)
    Peppi

    VastaaPoista
  43. Kuinnioitettava määrä vierailuja, hatun nosto täältä! Harvemmin tulee kommentoitua mutta reseptejä etsittyä sitäkin useammin. Myös yllättäviä juttuja on uskaltanut kokeilla kun ohjeet on niin selkeät ja hyvät. Kiitos insipiraatioista,toivottavasti blogin tarina jatkuu vielä pitkään :)

    VastaaPoista
  44. Upeaaa! Paljon onnea! Olen vasta hiljakkoin löytänyt bloginne ja toteuttanut jo joitakin reseptejä. Pitkää ikää blogille toivottaa Ritva

    VastaaPoista
  45. Onnea hienosta saavutuksesta! Itse löysin tämän blogin vasta kesällä pavlovan reseptiä etsiessäni ja koukkuun olen jäänyt. Todella inspiroivia juttuja :)

    Mimsu

    VastaaPoista
  46. Onnittelut rajapyykin ylittämisestä!
    Olen vuosien varrella saanut teiltä hyviä vinkkejä ja tosi maukkaita reseptejä joten kiitos niistä.

    VastaaPoista
  47. Kiitos blogista, käyn lueskelemassa tätä usein vaikka omat kokkailut olisivatkin vähissä. Kivoja kuvia ja mukavaa tekstiä.
    -Päivi-

    VastaaPoista
  48. Paljon onnea ja ihanat arpajaiset!

    Minä löysin tänne blogiin aikoinaan paahdetut punajuuret -ohjeen kautta ja ai että ne ovat hyviä, niitä tehtiin monta kertaa ja juuri tajusin että voisinpa taas.

    Blogissa on aina ihanat kuvat ja mukava tekemisen meininki, nyt kun arki on taas saatu jotenkin raiteilleen alan sukellella resepteihinne tarkemmin, tuolta kasvispuolelta bongasin äsken useammankin jota haluan kokeilla.

    Onnea vielä ja kiitos!

    VastaaPoista
  49. Kovasti onnea tästä huikeasta kävijämäärästä! Vaan eipä ole ylläri tämä, olen blogiasi seurannut alusta saakka säännöllisesti. Käyttöön olen ottanut esim. viime pääsiäisenä lammasmarinadin. Herkkua tuli. Pidän erityisesti kirjoitustyylistäsi ja kuvat ovat laadukkaita. - Asteria -

    VastaaPoista
  50. Mahtavia reseptejä koko blogi täynnä, monta ideaa omaan ruuanlaittoon saatu.

    VastaaPoista
  51. Saas nähä tuleeko miljoona kommettia :) Itse kommentoin harvakseltaan. Olen täältä löytänyt yhden taivaallisen hyvän ruuan. Nimeä en muista mutta kassleria uuniin, kaikkea hyvää mukaan ja muhitetaan monta tuntia. En ollut aiemmin tiennyt mitä kasslerista voisi tehdä. Uuniruuat ovat mun lempiruokaa ja tätä kassleria teen talvella usein.

    VastaaPoista
  52. Itse löysin blogin vasta ihan muutama viikko sitten, kun googlettelin jotain ruokaohjetta. Aivan ihania ohjeita (ja kuvia!!) täynnä koko sivu:) Hyviä vinkkejä omaan kokkailuun olen saanut jo monia!

    VastaaPoista
  53. Tämä blogi on tuonut ruoanlaittoomme tosi paljon uusia ideoita. Parhaat lammasreseptit ovat tulleet täältä ja moni muu epätavanomainen kokeilu. Lisäksi päivitystahti on sopiva, kirjoitustyyli miellyttävä ja mitä vielä. Kiitos ja onnea!

    VastaaPoista
  54. Uskomaton kävijämäärä vain kahdessa vuodessa! Onnea ja pitkää jatkoa blogille!
    Puolisen vuotta olen seurannut siskojen kokkailua ja nauttinut lukemastani/näkemästäni tosi paljon. Täältä saa kaiken: ohjeet, vinkit, arjen pelastukset, juhlien bravuurit, raaka-ainetietoutta jne. Ulkoasultaan ja muultakin rakenteeltaan Siskot kokkaa on suomalaista huippua. Kiitos!

    VastaaPoista
  55. Onnea!
    'Teitte' musta risottomestarin jo vuonna 2010, jonka jälkeen oon klikkaillut sivuillenne lähes päivittäin.
    Jatkakaa, jatkakaa!

    VastaaPoista
  56. Onnea mahtavasta kävijäluvusta! Punajuurihummus houkutteli minut tänne helmikuussa, ja sen jälkeen olen ahkerasti selannut arkistoa ja lukenut uusia viestejä. Jokaiseen kokeilunhaluun tai kiireeseen tuntuu aina löytyvän jotain kokeiltavaa!

    VastaaPoista
  57. Onnittelut mahtavasta kävijämäärästä. Ihana blogi täynnä huikeita kuvia!

    VastaaPoista
  58. Onnea uskomattoman hienosta saavutuksesta! Erityisesti Sian etuneljännes kirvoitti railakkaat naurut.

    VastaaPoista
  59. Ihana virtuaalikuolata kuvia ja nauttia tarinoista ruokien ympärillä!

    VastaaPoista
  60. Suuret onnittelut! :-) Täältä löytyy kyllä vaikka mitä ihania herkkuja :-)

    VastaaPoista
  61. Onnea mielettömästä saavutuksesta! Kyllä kelpaa pitää arpajaisia :)

    VastaaPoista
  62. Vautsi voutsi, miltsi täyteen! Onneksi olkoon :) Tämä ihastuttavia ideoita pursuava blogi on ollut meikäläisen ruokablogireelissä jo piiitkään.

    VastaaPoista
  63. Onnittelut! Jatkakaa samaan mielenkiintoiseen tapaan!

    VastaaPoista
  64. Miljoonasti onnea! Huikea saavutus!

    VastaaPoista
  65. Onnittelut hienosta saavutuksesta!

    Olen lukenut blogia ihan alusta saakka, suosikkilistalla se on ollut perustamisestaan lähtien.

    Monet kokeilemistanne resepteistä jätän suosiolla väliin kotikeittiössämme, koska ne ovat usein aikaavieviä ja omat taitoni ylittäviä, mutta ihana niitä on lueskella! Olen kokeillut ehkä kymmenkuntaa reseptiä, viimeksi kanaa kurpitsapedillä hieman muunneltuna versiona. Resepteistä jää usein myös mieleen erilaisia yleisvinkkejä, joita voi omissa keittiöpuuhasteluissa hyödyntää.

    Mielestäni Siskot kokkaa -blogissa ihaninta on kekseliäiden reseptien ja yksityiskohtaisten ohjeiden lisäksi aiheelle omistautuminen sekä lämminhenkisyys, joka välittyy näppäimistön tällekin puolelle. Kiitos!

    VastaaPoista
  66. Hei!

    Olen lukenut blogia puolentoista- ehkä kahden vuoden ajan. Mitään erityistä sattumusta ei ole jäänyt mieleen, mutta olen aina suhtautunut Siskot kokkaa -blogiin kunnioituksella. Ohjeissa näkyy todellinen omistautuminen, jaksaminen ja kekseliäisyys. Uunissa paahdetuista punajuurista vuohenjuuston kanssa on tätä kautta tullut yksi omista lempiruoista kaikessa yksinkertaisuudessaan. Kiitos, toivon blogille pitkää ikää!

    VastaaPoista
  67. Miljuunasti Onnea :) !!
    Blogi on inspiroiva ja kuvat ihania!
    Aurinkoista ja makoisaa syksyä :)
    Hannis

    VastaaPoista
  68. Onnea! Ihana blogi, jota seuraan mielenkiinnolla :)
    T. Auringonkukka

    auringon-kukka@hotmail.com

    VastaaPoista
  69. Yksi niistä selkeistä ja samalla niin koristeellisista blogeista, joita jaksan lähes päivittäin lukea. Kiitoksia ja onnea! ):

    VastaaPoista
  70. Wow, miljoona! Huikea luku, melkein käsittämätön, mutta ansaittu.
    Kerään ruokaohjeita ylös ja merkkaan niihin yleensä myös alkuperäisen lähteen jos ohje pääsee suosikeihin. VIhossani on merkintä Siskot kokkaa -blogista riisi-rusina kesäruoan kohdalla.

    VastaaPoista
  71. Mitä tuohon osa sanoa kuin onnea. Ihana tarina omenapiirakan etsimisestä, itsekkin etsinyt monta vuotta ja viime vuonna löysin ohjeen.

    VastaaPoista
  72. Onnea huimasta saavutuksesta.
    Ja tietysti mukaan arvontaan.

    t. Keiju

    VastaaPoista
  73. En yhtään ihmettele blogin kävijämääriä, täällä on aina kiva käydä. Yksivuotiskakku on muuten suloinen, samat juhlat onmeilläkin ihan kohta. Inspistä tarjoiluihin haetaan... :)

    T. Liisa

    VastaaPoista
  74. onnea, komea kävijämäärä! olen mielelläni mukana arvonnassa
    -kaisa

    VastaaPoista
  75. Paljon onnea huimasta kävijämäärästä!

    Parhaiten minulle on jäänyt mieleen yhdessä vietetyt hetket - esimerkiksi se viikonloppu saaressa kun olitte ihan just naineet.

    Paljon iloa ja kokkailuintoa jatkossakin!

    VastaaPoista
  76. Onnea miljoonasti! Huikea saavutus :)

    VastaaPoista
  77. Onnea :)
    Olen jo useamman vuoden seurannut blogiasi, sillä pidän kauheasti tavastasi kirjoittaa! Ja nyt omana raskausaikanani on ollut mukava seurata elämääsi pienen miehenalun kera. Tulen varmasti palaamaan tulevan vuoden aikana useamman kerran vauvanruokapäivityksiisi :)

    VastaaPoista
  78. Oikein paljon onnea mahtavasta blogista! Jatkakaa samaan malliin :) <3

    eewis_4@hotmail.com

    VastaaPoista
  79. Miljoona onnen toivotusta :)

    VastaaPoista
  80. Upea suoritus, olisi huikeaa jos joskus omakin blogi saavuttaisi suosioita. :)

    VastaaPoista
  81. onnea täältäkin , blogiasi on todella mukava lueskella ja saa siitä itsellekkin jotain vinkkejä :) t: kiruska

    VastaaPoista
  82. Onnittelut suosikkiblogilleni!

    VastaaPoista
  83. Onnea saavutuksenne johdosta blogille! Arvonnassa mukana...

    VastaaPoista
  84. Olipa innostavaa, sain uusia ideoita ruuanlaittoon joka välillä maistuu puurolle!

    VastaaPoista
  85. On ollut mukava lukea blogiasi

    VastaaPoista
  86. onnea,kohti kahta miljoonaa

    VastaaPoista
  87. Löysin blogin ensimmäistä kertaa joskus vuosi sitten, kun googlettamalla etsin uusia ideoita kanan kanssa tarjottavaksi. Ja löytyihän niitä! Ensimmäisenä tulee mieleen rintafile uppomunalla ja parsalla. Toki tällaisen yhdistelmän olin ennenkin kuullut, mutta kuva oli niin kielen mennessää vievä, että aloin selailemaan muitakin reseptejä. Namnam.

    Jatkakaa siis samaan malliin!

    nimimerkillä Rixxu.

    VastaaPoista
  88. Ohhoh! upea määrä kävijöitä! Itse olen vasta muutaman kerran harvakseltaan lukenut, mutta sen perusteella en määrää ihmettele. Onnea! envirk@utu.fi

    VastaaPoista
  89. kivasti kirjoteltuja juttuja, kiitos

    VastaaPoista
  90. Onnea hurjan hienon rajapyykin saavuttamisesta!

    Tuulikummun keittiössä
    Kaisa

    VastaaPoista
  91. Tämä on yksi ensimmäisiä "hienompia" ruokablogeja, joita seuraan. En tiedä, olenko koskaan toteuttanut täältä mitään, mutta kuvia ja tekstejä on mukava lukea. Paljon onnea mahtavasta määrästä! Kivan monipuoliset palkinnot olet myös saanut kasaan.

    VastaaPoista
  92. Onnea huikeasta kävijämäärästä! :)Löysin teidän bloginne vahingossa, kun selailin nälkäisenä reseptejä netistä! Ja sen jälkeen onkin tullut vierailtua jo useamman kerran! :)

    Arvonnassa olen mukana myös :)

    VastaaPoista
  93. Onnittelut isosta kävijämäärästä :) Tämä oli ensimmäinen kerta, kun eksyin blogiisi, hyvältä vaikuttaa :) Kokeilen arpaonneani.

    marikax@gmail.com

    VastaaPoista
  94. Vau mikä kävijämäärä ja vau mitä ohjeita! Tänne eksyn varmasti uudestaankin!

    leena.vyyrylainen@gmail.com

    VastaaPoista
  95. Valtavan hieno saavutus, Onnea!

    VastaaPoista
  96. Valtavan hieno saavutus, Onnea!

    VastaaPoista
  97. Onnea Miljoonan kävijän rajasta.Mahtava saavutus!

    VastaaPoista
  98. Mukavaa ja Onnittelut suuresta suosiosta :-)
    Kerrassaan upeaa saavutus !

    VastaaPoista
  99. Maailman parhaalle blogille toivotan kovasti onnea tulevaan!

    Nineli
    nileppa@hotmail.com

    VastaaPoista
  100. Aivan ihanaa lukea ja katsella tätä teidän kyseistä blogia! Kiitoksia tästä mahdollisuudesta! :)

    VastaaPoista
  101. Ihana blogi, kiitos resepteistä.
    Hyvää syksyä.

    maija.helin@luukku.com

    VastaaPoista
  102. Kovasti on tekstiä ruudulta verkkokalvoille kulkeutunut... ;)

    Arvonnalle peukut!

    VastaaPoista
  103. Pitää alkaa katsoo mitä ohjeita täältä löytyy!!

    VastaaPoista
  104. Aion kokeilla noita munakoisopalloja ja sattumalta vasta nyt päädyin blogiin, vaikka olen blogien suurkuluttaja. tapiiri_1 @ hotmail. com

    VastaaPoista
  105. Onnittelut huimasta kävijämäärästä. Kivoja reseptejä on tullut seurailtua

    VastaaPoista
  106. Kiva blogi.
    osallistun arvontaan

    tlavikka@hotmail.com

    VastaaPoista
  107. Tulen aina satunnaisesti lueskelemaan kuulumisia, sillä parasta on, että täällä on aina kunnolla luettavaa ja mielipiteitä eikä ainoastaan uutuustuotteiden esittelyä. Syysraikkaat onnittelut hurjista lukijaluvuista ja kiitos arvonnasta!

    VastaaPoista
  108. Onneksi olkoon minunkin puolesta.
    Senhän sina tiedät että olet pelastanut minut monesta kokkaus ja ideapulmasta,kiitos siis idearikkaasta parhaasta blogista ever!
    Jatkan edelleen faninasi!

    T.exbaijerilainen

    VastaaPoista
  109. Onnea!

    Bloginne osoittautui taas aarreaitaksi, kun taaperomme herkuksi osoittautui kurpitsa. Ihania ruokia koko perheelle!

    -Outi

    VastaaPoista
  110. Tämä on paikka josta etsiskelen uusia kasvispainotteisia ohjeita.
    Onpa huikea määrä kävijöitä eli moni muukin on huomannut bloginne monipuolisuuden ja innostavuuden.
    Arvonnassa tietysti myös mukana, kivat palkinnot olette kyllä valinneet.

    VastaaPoista
  111. Huikea blogi, jonne kerran eksyin täysin vahingossa! Siitä se sitten alkoi teidän bloginne seuraaminen ja fanittaminen!
    -pompula

    VastaaPoista
  112. Huisin ihana blogi, ihanaa tekstiä, upeita kuvia ja aivan mahtavan herkullisia ohjeita ruokiin. Onnea!

    VastaaPoista
  113. Kiitos mahtavista resepteistä ja ideoista! Erityisesti mieleeni ovat jääneet kesäkurpitsaletut ja se, jota sinä kutsuit kesäkurpitsakeitoksi - meillähän se oli pakko ristiä homejuustokeitoksi, koska muuten ei olisi lapsille kelvannut :D

    VastaaPoista
  114. Onnea! Olen seurannnut blogia alusta asti, monenlaista on matkalla sattunut mutta ruoka on ollut aina laadukasta ja yllätyksellistä. Olet käyttänyt sellaisiakin raaka-aineita, joita tuskin olisin tullut kokeilleesi ilman blogiasi, t. Tiuku

    VastaaPoista
  115. Miljoona kävijää on todella paljon! Onnea! Itse olen blogiasi seurannut ainakin sen pari vuotta ja aina on ollut ihana lukea merkintöjäsi. :)

    VastaaPoista
  116. Miljoona!! Huh, huh sentään, onpa täällä aikamoinne vilske käynyt.
    Vaan toisaalta; täältä löytää aina jotain uutta kivaa, vähän erilaista, inspiroivaa. Ei muuta kuin eteenpäin kohti seuraavaa milliä fiilispohjalla.
    Olen mieluusti arvonnassa mukana myös.

    VastaaPoista
  117. Etsin netistä kesäkurpitsaohjetta ja päädyin tänne. Onneksi olkoon kävijämäärästä! Taidanpa jäädä seuraamaan, ja tietenkin arpajaiset on kiva juttu!

    VastaaPoista
  118. Paljon onnea!!!
    Kiitos herkullisista resepteistä :)
    Arvonnassa mukana.

    Iloista syksyä!

    VastaaPoista
  119. Onnea ja kiitos herkullisesta blogistanne, jonka itse löysin vasta taannoin. Viimeksi eilen hehkutin Siskot kokkaa-blogia FB-seinälläni: ruokablogin on oltava hyvä, jos sen tekijät kokevat toisinaan annoskateutta sekä julistavat rakastavansa sattumia ja salviavoita! Olen valmistanut resepteistänne vasta kaksi ohjetta "Välimäen kurpitsakeiton" ja "Kikhernejauhelihapihvit", molemmat hieman soveltaen, mutta mielestäni melko menestyksellisesti. Tapanne kirjoittaa ruoanlaitosta ja ruoasta ylipäänsä saa veden herahtamaan kielelle tuon tuosta. Ilahduin myös huomatessani, että luette The Pioneer Woman -ruokablogia, joka on sekin lajissaan aivan hulvaton.

    Osallistun innolla arvontaan!

    terveisin Essi

    VastaaPoista
  120. Hyviä juttuja, iloisia kuvia, elämisen makua. Kaikkea hyvää elämässä eteenpäin.

    VastaaPoista
  121. Kiitoksia mahtavista jutuista, olen seurannut sivusta pitkään!

    VastaaPoista
  122. Onnittelut mahtavista kävijämääristä, olette joka käynnin ansainneet. Erityisesti minulla on jäänyt mieleen `hävikistä herkuksi`-kampanja. Osallistun myös arvontaan, palkinnot säväyttävät.

    VastaaPoista
  123. Kiitos ihanasta blogista, on ollut mukava lukea tarinoita siitä, kuinka ruokanne syntyvät milloin minkäkinlaisen tarinan siivittämänä.

    Noora

    VastaaPoista
  124. Onnea, en yhtään ihmettele, että blogi on näin paljon kävijöitä haalinut :)

    Blogista parhaiten on jäänyt mieleen erilaiset pataruoat. En ole aiemmin oikein haudutellut, tai uskaltanut käyttää monipuolisemmin eri osia lihasta, mutta selkeiden ohjeiden kautta olen siihen rohkaistunut, ja tyytyväisesti ihania lihapatoja mussuttanut. Kiitos siis inspiraatiosta!

    VastaaPoista
  125. Onnea ja kiitos hyvistä ja inspiroivista resepteistä! Myös apukokin seikkailuja on ollut ilo lukea, koska täällä on kuljettu pienen kanssa lähes tasatahtia - pötkelömme on lähes samanikäinen teidän I:n kanssa. :) Eli vauvanruokavinkit on luettu erityisen tarkkaan!

    Arvontaan siis osallistutaan täten.

    Nirsi

    VastaaPoista
  126. Onnea! Siskot kokkaa -blogi on pelastanut monen monituista ruoanlaittosessiota kun oma kekseliäisyys on ollut nollan luokkaa. Sen lisäksi blogi on tavattoman kaunis. Kiitos, että jaksatte ilahduttaa edelleen. :)

    h_lammas@hotmail.com

    VastaaPoista
  127. Paljon onnea huikeasta rajapyykistä! :)

    evejaron@gmail.com

    VastaaPoista
  128. Ihana, aivan ainutlaatuinen blogi! Monta herkullista reseptiä olen täältä bongannut, suosikkini kuitenkin on kesäkurpitsakeitto. Onnea miljoonasta ja jatkakaa samalla luovalla linjalla!

    Mukana arvonnassa,
    Laika

    VastaaPoista
  129. Hirmuisesti onnea kattilanräminän saattelemana! Bloginne on ollut yksi suuri myötävaikuttaja, että olen uskaltautunut pistämään pystyyn myös oman blogiviritelmän.

    Ja mitä ihania ruokia teillä täällä valmistetaan! Toivottavasti moni blogianne lukiessaan rohkaistuu ostamaan kaupasta muutakin kuin vaan sitä ainaista fileetä. Luvassa on aivan ihana makumaailma, kuten teidän resepteissännekin näkyy!

    Onnia paljon :)

    VastaaPoista
  130. Onnea huimasta kävijämäärästä! Minusta on ihanaa, miten teidän blogin olemassaolon aikana blogille on kehittynyt oma, tunnistettava tyyli. Tykkään :)

    VastaaPoista
  131. Paljon onnea!! Monta vuotta olen teidän kokkailuja seuraillut, ehdottomasti yksi lemppariblogeista ja mukava kirjoitustyyli :) Ja toki mukana myös arvonnassa.

    VastaaPoista
  132. Mahtava blogi tämä. Alunperin eksyin tänne jonkin toisen blogin kautta. Kekseliäitä reseptejä ja kauniita kuvia. Mukavaa syksyä.

    maija.helin@luukku.com

    VastaaPoista
  133. Onnea teille, hieno saavutus! Ihana blogi, niin paljon inspiroivia reseptejä! Kaikkea hyvää jatkossakin!:)

    VastaaPoista
  134. Paljon onnea miljoonasta kävijästä loistavalle blogille!

    Iina Oulusta

    VastaaPoista
  135. Onnea hurjasta kävijämäärästä!
    t. Helena-täti ;)

    VastaaPoista
  136. Onnea, onnea! Kuvat ovat upeita ja ruuat todistetusti herkullisia. Keep up the good work =)

    -Jenni

    VastaaPoista
  137. Onnea suosikki blogilleni!

    VastaaPoista
  138. Onnea! Miljoona on iso luku. Arvontaan voisin minäkin osallistua.

    VastaaPoista
  139. Onnittelut! Itse olen löytänyt bloginne vasta jonkin aikaa sitten, mutta koukussa ollaan. Tietä seuraamalla pysyy kivasti perillä ruokamaailman uusista tuulista. Itse en aina kokkaile ihan yhtä haastavaa ruokaa kuin teillä, mutta jotain simppelimpiä juttuja olen kokeillutkin. Tykkään myös kivasta kirjoitustyylistänne, ihan kuin kavereita oltais. :D

    -Elina N.

    VastaaPoista
  140. Mahtavaa että miljoonan raja ylittyi! Blogistasi saa aina hyviä ideoita kun omat alkaa loppua :).

    T. emmi

    VastaaPoista
  141. Onnea, onnea! Muistan kun eksyin tänne ensimmäisen kerran aivan blogin alkutaipaleella ja ajattelin tuolloin, että tästä blogista tulee vielä menestys. Ja oikeassa olin, nyt on jo miljoona käyntiä koossa! Mahtavaa! :)

    VastaaPoista
  142. onnea mahtavasta kävijämäärästä ja kiitos erittäin innostavasta blogista:)

    Julia

    VastaaPoista
  143. Heippa ja onnea :)
    En ole ehkä koskaan tehnyt yhtään reseptiä itse perässä, mutta senkin edestä ihastelen sen innokkuutta ja tarmoa, jolla blogin pitäjä(t) tarttuvat monimutkaisiinkin ruokaprojekteihin <3

    VastaaPoista
  144. Kiitos ihanasta blogista ja onnea miljoonasta kävijästä :)

    Jos mä en keksi mitä ruokaa tekisin, niin mä tuun aina ekaks tänne väijymään.

    -HennaT

    VastaaPoista
  145. Onneksi olkoon huikeasta kävijämäärästä ja kiitos mielenkiintoisesta ja usein päivittyvästä blogistasi.

    VastaaPoista
  146. Eksyin tänne nyt ihan ensi kertaa ja heti pääsen arpajaisiin:) Mahtavaa! Nyt otan viinilasin ja luen kaiken muun!

    VastaaPoista
  147. Kirjoittaja on poistanut tämän kommentin.

    VastaaPoista
  148. Isot halaukset ja paljon onnea. Bloginne on todellakin ansainnut sen miljoona käyntiä..=) On ollut ilo lukea mitä kaikkea tänne on vuosien saatossa kertynyt ja osaa resepteista ja tuotteita on innolla kokeitu omassa keittiössä.

    VastaaPoista
  149. Mukana mahtavassa arvonnassa! Blogisi on todella inspiroiva, viimeeksi tein ohjeellasi "mummoankan omenapiirakkaa" ja vei kyllä kielen mennessään :)
    -Riksu-
    riikka_kuitunen(at)hotmail.com

    VastaaPoista
  150. Onnea huikeiden lukujen saavuttamisesta! Ja mikäs tuollaisia lukuja saavuttaa, kun blogi on mitä mainioin ja piristää joka käynnillä päivää!
    Olen kymmeniä reseptejä kokeillut ja oppinut käyttämään uusia raaka-aineita, mm. belugalinssejä. En muista miten aikanaan eksyin blogin pariin, mutta yksi varhaisimmista testatuista resepteistä oli kanaa kaljatölkki ahterissaan. Ja kyllä ovat saaneet sille sukulaisetkin nauraa, kun ovat hyvää kanaa saaneet syödäkseen. :)
    Iiiso kiitos kirjoittajille! Odotan aina innolla uusia tekstejä!

    VastaaPoista
  151. Miljoonasti onnea Kerrassaan Mahtavalle Blogille, täällä on aina ilo piipahtaa! Ketunleipägranite on jäänyt lähtemättömästi mieleen (ja mitä kaikkia muita ihanuuksia siinä jälkkäriannoksessa olikaan), joskus vielä otan ja kokeilen reseptiä itsekin. :)

    VastaaPoista
  152. Siis vieläköhän tänne ehtii mukaan arpajaisiin..? Jos, niin innolla mukana :) Ja onnittelut suositusta blogista!

    VastaaPoista
  153. Onnea kaikista virstanpylväistä.Hienot juhlat sitäpaitsi!

    VastaaPoista
  154. Heips! En tiedä ehdinkö osallistua enää arvontaan mutta jätän silti kommentin. Onnea paljon! Tykkään tosi paljon blogistanne, olen moneen otteeseen huomannut että tehdään samaan aikaan samoja ruokia, joten jotain yhteneväistä ajattelua/telepatiaa meiltä ehkä löytyy. ;) Kiitos inspiraatiosta ja toivottavasti blogi pysyy pystyssä vielä kauan! :)

    VastaaPoista
  155. Onnittelut suuresta kävijämäärästä! Blogissanne on ihania tarinoita ja herkullisia reseptejä. Mukavia herkkuhetkiä jatkossakin!

    VastaaPoista
  156. Lammasreseptit ovat kyllä kautta aikojen olleet tämän koneen välimuistissa tallessa, suuri kiitos erityisesti niistä!

    Kiitos blogistanne ja toivottavasti jatkatte vielä pitkään!

    VastaaPoista
  157. Erityisesti mieleen ovat jääneet lukuisat lammas-aiheiset reseptit, jotka ovat myös tietokoneen välimuistissa pyörineet useaankin otteeseen. Suuri kiitos niistä!

    Toivottavasti blogitienne jatkuu vielä pitkään!

    VastaaPoista
  158. Oho, mikä mahtava arvonta!

    VastaaPoista
  159. Jo vain sano Jänkhä Jouni :)

    VastaaPoista
  160. Minä olen yksi tosi monesti klikannut!

    VastaaPoista